IMG_7393

GURMÁNSKÁ a TURISTICKÁ MADEIRA    

Termín:  18. 9. – 30. 9. 2020

MAXIMÁLNÍ POČET ÚČASTNÍKŮ: 25

ROZPOČET: zašlu na vyžádání

Věčně zelené hory, polopouštní krajina, divoké pobřeží, koupání v Atlantiku, rozmanitost květin, ze kterých vás přechází zrak, poncha (každodenní degustace), mraky ovoce, žně hub a borůvek, čerstvé ryby a hlavně pohoda, klídek a ….. Madeira je moje velká srdeční záležitost – můj splněný sen. Faktem je, že žádné jiné místo neznám lépe, než právě Madeiru. No snad jen Frýdlant n.O….


Více obrázku z Madeiry najdeš zde:  Fotogalerie Madeiry 

PROGRAM

18.9. – přímý let z ČR na Madeiru

19.9. – sobota

Pobřežní trek do Porto da Cruz + rybářské slavnosti v Canicalu

Vysoké útesy Madeiry nenabízí mnoho pobřežních stezek, ale jedna se zde přece jen najde. Ve stráních nad městečkem Machico se napojíme na canicalskou levádu a zanedlouho začneme zlehka stoupat do sedla Boca do Risco. Odtud již vede udržovaná pohodová pěšina po skalních útesech směrem k Porto da Cruz.

ČAS: 3,5 hod / DÉLKA 11KM / PŘEVÝŠENÍ: 150m při výstupu, zanedbatelné při sestupu

Poté se přesuneme do městečka Canical, kde se nalodíme na jednu ze stovky lodí a poplujeme kolem mysu São Laurenco k malému přístavu. Cestou se na lodi zpívá, tančí, pije a k jídlu podávají tuňákové sendviče. Z přístavu půjdeme spolu s procesím, nesoucím sošku Panny Marie, na vrcholek k malému kostelíku. Posádka lodi nechce žádné peníze, ale bude fajn je obdarovat něčím českým (pivo, parenica, lázeňské oplatky).

20.9. – neděle

Východ slunce na Pico Arreiro a přechod na nejvyšší horu ostrova – Pico Ruivo

Při východu slunce vyrazíme na přechod hřebenovky, po cca 2,5 hod dojdeme k chatě pod nejvyšším vrcholem a odkud je to nahoru už jen 20min. Nevracíme se stejnou cestou zpět, ale sestoupíme 45minutovou pohodičkou na sever, kde nás už bude čekat autobus. Čas túry: 4,5hod / DÉLKA 8KM / PŘEVÝŠENÍ – nahoru-dolů a hodně schodů:). Cestou domů nakoupíme ovoce na lokálních trzích v horách, kde zažijete opět unikátní atmosféru.

21.9. – pondělí

prohlídka Funchalu, zahrada orchidejí (možnost výjezdu lanovkou na Monte)

Dopoledne návštěva zahrady orchidejí, prohlídka města, návštěva vinařství, tržnice. Poté individuální volno, možnost výjezdu lanovkou nebo taxíkem na kopec MONTE. Doporučuji návštěvu Tropické zahrady a kostela s ostatky posledního českého krále Karla I, sjezd na proutěných saních.

22.9. – úterý

Turistika na náhorní plošině Paul da Serra – JURSKÝ PARK, tropická plantáž, plachetnice

Vyhlídková túra plná zeleně, kvetoucích konvalinek stromovitých, s výhledy na jižní i severní pobřeží. Čeká nás cesta podél levády, průchod několika tunely (nejdelší cca 20min), mnoho vodopádů, kontrasty přírody…Délka cca 4 hodiny, trasa měří 15km, sestup 400m, dlouhé schody dolů a krátké nahoru. Tato trasa je naprosto neznámá, takže zde nepotkáme doufám žádné turisty.

Poté přesun na tropickou plantáž Faja dos Padres. Sjezd ze 400m útesu lanovkou na plantáž se spoustou druhů ovoce (mango, avokádo, pitanga, maracujá, banány, víno…). Koupání, relax. Večer nás zde vyzvedne plachetnice a s delfíny v zádech poplujeme do Funchalu (cena 30€). Kdo nebude chtít, dojede našim autobusem na hotel.

23.9. – středa

Západ

Ráno zahájíme krátkou procházkou do rybářské osady Camara do Lobos – mekky národního drinku Poncha. U Madalena do Mar okoupeme autobus pod vodopády a projdeme se banánovými plantážemi. Madeirský rum okoštujeme v Calhetě a poté vystoupáme na náhorní plošinu Paul da Serra. Dáme si česnekový chleba a pokračujeme do Fanalu, kde se pokocháme nejstaršími vavříny ostrova. Krásnými horskými scenériemi sjedeme do malebného Porto Moniz, kde bude čas na úžasné koupání ve skalních jezírcích. Zpátky pojedeme pod útesy severního pobřeží s mnoha vodopády, zastávka u vodopádu Véu da Noiva. Pozdní obědovečeře v přímořské taverně.

24.9. – čtvrtek

Den volných aktivit

POTÁPĚNÍ –  v přírodní rezervaci Garajau (60€ dva ponory pro licencované potápěče). Vhodné i pro začátečníky, kdy dostanete ode mě veškeré zaškolení a půjdeme do hloubky max. 12 metrů. Cena za začátečnický ponor 50€.

DELFÍNI A VELRYBY– úžasný výlet motorovými čluny pro 12 osob na otevřené moře. Firma má na břehu hlídky s dalekohledy, které je navigují a na člunech mořského biologa. Garantují, že uvidíte delfíny nebo velryby, jinak máte další výlet zdarma. 49,50 €.  Pokud chcete s delfíny také plavat, pak je cena 67 €.

25.9. – pátek

Trek Boca da Corrida – Pico Grande – Curral das Freiras

V případě hezkého počasí je toto jeden z nejkrásnějších horských treků, ze kterého můžete vidět téměř celý ostrov. 2hod mírného stoupání, pak 2hod klesání do Údolí jeptišek (800m převýšení). Silní jedinci si mohou trek prodloužit o prudký výstup na horu Pico Grande – 1657m (prodloužení o 1,5hod). Sestup dolů je náročný na kolena. Pozdní oběd bude zasloužená Espetada – národní jídlo – hovězí špíz v tradiční knajpě bez turistů.

26.9. – sobota

Sever + vinobraní na Quinta de furao

Projdeme si hodinový trek po pobřeží v oblasti Sao Cristovao. U dědečka dokoupíme ovoce a nahlédneme do Santany – městečka známého svými doškovými střechami. Zde nás rovněž čeká oslava vinobraní na Quintě do Furao (cena za osobu 20€ – oběd ve stylu bufetu, neomezená konzumace vína, živá hudba.) Zpět pojedeme vnitrozemím, krátkou procházku podél levády si střihneme na vyhlídku Balcoes.

27.9. – neděle

Výlet jeepy do opuštěných částí ostrova

Den plný překvapení, během kterého nahlédnete do života Madeiřanů, na jejich políčka a na opuštěná místa západní části ostrova. Průvodcem vám bude Julek, mluvící česko-polsky.

28.9. – pondělí

Výlet na ostrov Porto Santo

ubytování na 2 noc ve 4* Aparthotelu Luamar se snídaní. Pokoje jsou vybaveny kuchyňkou. Hotel je umístěný na Zlaté pláži. Odjezd z Madeiry je v 8:00, plavba trvá 2,5 hodiny. Dnešní den je vyloženě odpočinkový, válení a procházky po 8 km dlouhé pláži…

29.9. – úterý

Volný den

Možnost se flákat po pláži anebo si půjčit elektrokola, kola, čtyřkolky, motorky, auta – a ostrov si projet

30.9. – středa

odlet z Porto Santo přes Lisabon do Prahy

Program výletů je pouze informativní, trasy se budou měnit v závislosti na počasí a fyzické kondici skupiny. Každá těžší túra bude mít i lehčí verzi. Nebudou chybět pláže a pravidelné košty místních specialit. Stravování bude individuálně cestou v mnou vytipovaných hospůdkách.

 

50 KČ Z KAŽDÉ OSOBY VĚNUJI V TOMTO ROCE MALÉMU KLUKOVI ZE SENEGALU NA POMŮCKY A STRAVOVÁNÍ VE ŠKOLE.

 


Více obrázku z Madeiry najdeš zde:  Fotogalerie Madeiry 

One thought on “GURMÁNSKÁ A TURISTICKÁ MADEIRA: 18. – 30. 9. 2020