Petra Bujoková

V dnešní době, kdy nevíme ani, co bude zítra, se jen těžko něco plánuje. Nicméně toto je moje představa tohoto zájezdu, ke které se pokusím přiblížit, co nejlépe to půjde.

Termín:  2023

POČET ÚČASTNÍKŮ: maximálně 23

Věčně zelené hory, polopouštní krajina, divoké pobřeží, koupání v Atlantiku, rozmanitost květin, ze kterých vás přechází zrak, poncha (každodenní degustace), mraky ovoce, žně borůvek, čerstvé ryby a hlavně pohoda, klídek a ….. Madeira je moje velká srdeční záležitost – můj splněný sen. Faktem je, že žádné jiné místo neznám lépe, než právě Madeiru. No snad jen Frýdlant n.O…. 

Ubytování:

Na jaře 2021 jsem našla v okrajové části Funchalu konečně ubytování, který splňuje moji představu o klidném místě, ale v dostupnosti infrastruktury. Do centra města je to 2 km, k nejbližšímu obchodu, barům i restauracím jen 400 m. Bydlet tedy budeme ve Vila Lusitania – https://vilalusitania.com/en/about-us/

Komplex je složen ze dvou vilek vedle sebe, celkem se zde nachází 30 pokojů. Pokoje jsou většinou nově zrekonstruované a mají buďto balkon nebo terasu. Pro celou skupinu bude zajištěna jedna lednice, kterou budete mít společně k dispozici. K hotýlku patří i menší bazén a spousta lehátek rozmístěných mezi pokoji.

Stravování:

Snídani z kvalitních potravin lze dokoupit na místě na libovolný počet dní za cca 5 €/den.

Na výlet doporučuji brát vždy nějaké ovoce/svačinku, protože na obědy zastavujeme až kolem 14 – 15 hodiny v mnou vytipovaných hospůdkách. Obvyklá cena je cca 15-20€/oběd i s vínem a kávou.

Výlety:

Naše výlety po Madeiře máte již v ceně zájezdu, jedná se o 6 autobusových výletů, jeden pěší výlet po Funchalu a 1 výlet jeepy. Na Porto Santo  není v ceně žádný výlet.

PROGRAM Z ROKU 2021

2.9. – čtvrtek 

odlet z ČR na Madeiru

3.9. – pátek 

Pěší prohlídka Funchalu, pohodový den 

První den si trochu pospíme a pak se budeme toulat uličkami hlavního města. Podle aktuální situace navštívíme zahradu orchidejí, uličku Santa Maria, tržnici, katedrálu Sé, radniční náměstí… Ve vinařství Oliveiras ochutnáme 3 druhy madeirských vín. Odpoledne individuální volno na bližší prozkoumání města, nebo válení se u vody. 

4.9. – sobota 

Sever + vinobraní na Quinta do Furao

Dnes se vypravíme na sever ostrova. V oblasti Sao Cristovao si dáme hodinový pobřežní trek a v poledne už dorazíme do Santany, kde nás čeká oslava vinobraní na šlechtickém domě Quintě do Furao – dnes již luxusní hotel (cena za osobu 20€ – oběd ve stylu bufetu, neomezená konzumace vína, živá hudba). Santana je známá svými chaloupkami s doškovými střechami, jednu z nich si zde rovněž můžete prohlédnout. Okolí hotelu má okrasné zahrady a výhledy na divoké pobřeží a vodopády. Vracet se budeme vnitrozemím a projdeme se 30 minut kolem staré levády na vyhlídku Balcoes – výhled na nejvyšší pohoří ostrova. 

5.9. – neděle 

Horský trh a pobřežní trek do Porto da Cruz

Dopoledne zamíříme přes místní golfové hřiště na východní kopečky, kde vesnice Santo da Serra vždy v neděli ožívá místními trhy. Nakoupíme za směšné ceny ovoce a přesuneme se na severovýchod ostrova. Vysoké útesy Madeiry nenabízí mnoho pobřežních stezek, ale jedna se zde přece jen najde. Ve stráních nad městečkem Machico se napojíme na canicalskou levádu a zanedlouho začneme zlehka stoupat do sedla Boca do Risco. Odtud již vede udržovaná pohodová pěšina po skalních útesech směrem k Porto da Cruz. Tam nás čeká nejlepší chobotnice nebo grilovaná rybka a koupání v mořském bazénu nebo na pláži.

ČAS: 3,5 hod / DÉLKA: 11 KM / PŘEVÝŠENÍ: 150m při výstupu, zanedbatelné při sestupu

6.9. – pondělí 

Trek Boca da Corrida – Pico Grande – Curral das Freiras, tropická plantáž, katamarán

V případě hezkého počasí je toto jeden z nejkrásnějších horských treků, ze kterého můžete vidět téměř celý ostrov. Dvě hodiny mírného stoupání, pak 2hod klesání do Údolí jeptišek (800m převýšení). Silní jedinci si můžou trek prodloužit o prudký výstup na horu Pico Grande – 1657m (prodloužení o 1,5hod). Sestup dolů je náročný na kolena. Poté přesun na tropickou plantáž Faja dos Padres. Sjezd ze 400 m útesu lanovkou na plantáž se spoustou druhů ovoce (mango, avokádo, pitanga, maracuja, banány, víno…). Koupání, relax. Okolo 18 hodiny nás zde vyzvedne luxusní katamarán Atlantic pearl a s delfíny v zádech poplujeme do Funchalu (cena 30€/os). Kdo nebude chtít, dojede našim autobusem na hotel. 

7.9. – úterý 

Výlet jeepy do opuštěných částí ostrova

Den plný překvapení, během kterého nahlédnete do života Madeiřanů, na jejich políčka a na opuštěná místa.

Průvodcem vám bude Julek, mluvící česko-polsky. 

8.9. – 9.9. středa – čtvrtek 

Výlet na ostrov Porto Santo 

http://cestovani.idnes.cz/leciva-plaz-na-porto-santo-jeden-ze-sedmi-divu-portugalska-pnr-/kolem-sveta.aspx?c=A110308_162252_igsvet_tom 

Lodní výlet na nedaleký ostrov, který nabízí koupání na fantastické 9 km písečné pláži a mnoho dalších přírodních krás Na ostrově si lze pronajmout nějaký dopravní prostředek (skútr, čtyřkolku, elektrokolo, kolo), projet top místa taxíkem za 3 hod (cca 10€/os), nebo si tam prostě jen válet šunky.

Bydlení na 1 noc bude zajištěno pravděpodobně v hotelu Luamar (doufáááám).

Ve středu odplouváme z Madeiry v 8:00, ve čtvrtek z Porto Santo v 19:00. Plavba trvá 2,5 hodiny a na trajektu je veškeré občerstvení, restaurace, bary, kino…

10.9. – pátek 

Západ ostrova

U Madalena do Mar okoupeme autobus pod vodopády a projdeme se banánovými plantážemi. Madeirský rum okoštujeme v Calhetě a poté vystoupáme na náhorní plošinu Paul da Serra. Osvěžíme se v horské krčmě a v případě příznivého počasí poobědváme v pohádkovém lese Fanal. Zde se také pokocháme nejstaršími vavříny ostrova. Krásnými horskými scenériemi sjedeme do malebného Porto Moniz, kde bude čas na úžasné koupání ve skalních jezírcích. Zpátky pojedeme pod útesy severního pobřeží s mnoha vodopády.

11.9. – sobota 

Východ slunce na Pico Arreiro (1818m) a přechod na nejvyšší horu ostrova – Pico Ruivo (1862m)

V 6:30 odjezd z hotelu, abychom v 7:48 stihli východ slunce na 3. nejvyšší hoře ostrova, kam dojedeme autobusem. Poté, co se nasnídáme při východu slunce, vyrazíme na přechod nejvyšší madeirské hřebenovky. Po cca 2,5 hod dojdeme k chatě pod nejvyšším vrcholem a odtud je to nahoru už jen 20min. Nevracíme se stejnou cestou zpět, ale sestoupíme 45 minutovou pohodičkou na sever, kde nás už bude čekat autobus.

ČAS: 4,5 hod / DÉLKA: 8 KM / PŘEVÝŠENÍ: nahoru-dolů a hoooodně schodů:)

Vracet se budeme východní cestou, kde poznáte absolutní kontrast k zelené Madeiře – polopouštní krajinu na mysu Sao Laurenco.

12.9. – neděle 

Turistika na náhorní plošině Paul da Serra – JURSKÝ PARK

Vyhlídková túra plná zeleně, kvetoucích konvalinek stromovitých, s výhledy na jižní i severní pobřeží. Čeká nás cesta podél levády (zavlažovací kanály), průchod čtyřmi tunely (nejdelší 15 min), mnoho vodopádů, kontrasty přírody…

ČAS: 4 hod / DÉLKA 15 KM / PŘEVÝŠENÍ: sestup 400m

13.9. – pondělí

Odlet domů

Program výletů je pouze informativní, trasy se budou měnit v závislosti na počasí a fyzické kondici skupiny. Každá těžší túra bude mít i lehčí verzi. Nebudou chybět pláže a pravidelné košty místních specialit.

50 KČ Z KAŽDÉ OSOBY VĚNUJI V TOMTO ROCE OPĚT NA CHARITU. KOMU, TO SE DOZVÍTE KONCEM ROKU. 

Napsat komentář