Petra Bujoková

profilovka

“Jaký si to uděláš, takový to máš…”

Již v pubertě mě přepadla touha poznat celý svět. Tehdy se nám otevřely hranice a mně se tím otevřely možnosti splnit si svůj sen. Na poznávání světa mě nejvíce baví poznávání lidí. Navštívila jsem země, kde knižní průvodce absolutně nedoporučoval bližší kontakt s místními obyvateli, ale tomu se dalo odolat jen pár hodin. Jakmile na vás skočí několik bezprostředních dětí, protože podobného exota, co si s nimi bude hrát, tu ještě asi neměli, máte co dělat, abyste zatlačili slzu.

Miluji místa, kde se málokdy zjeví turisté, snažím se co nejrychleji naučit alespoň kapku z místního jazyka a zkouším s domorodci komunikovat. Vždycky se mi to vrátí jejich nepředstavitelnou pohostinností a nakonec člověk stejně zjistí, že s úsměvem a smyslem pro humor nejdál dojde.

Pro své delší pracovní pobyty si vybírám místa s jednou podmínkou – musí tam být hory a podmořský život. Takto jsem strávila několik let v roli delegáta na krásných řeckých ostrovech a neskutečně kontrastní Madeiře. A když jsem si potřebovala odpočinout od turistů, šla jsem učit potápění.

Pamatuji si, když jsem v šesti letech říkala svému taťkovi, že bych se v budoucnu chtěla živit lyžováním, jelikož s lyžemi na nohou jsem se snad už narodila. Tehdy mi řekl, že to budu muset jedině závodit. A hle, nezávodím a lyžováním se živím. Několik let trávím jako delegát ve francouzských Alpách a tímto si plním svůj největší dětský sen. U mě těžko říct, jak bude konkrétní zájezd vypadat, protože miluji změny, vyhledávám dobrodružství a snažím se, aby mé zájezdy plavaly na podobné vlně…

Pokud i vy rádi cestujete bez přesného itineráře a věříte, že se mnou můžete zažít neobyčejné momenty, vydejte se na některý z mých výletů. A naopak, pokud preferujete vše předem připravené a raději upřednostňujete cestovní kanceláře, mrkněte na zájezdy, které průvodcuji pro cestovky. Ani ty ovšem nebudou postrádat dobrodružství, které se mi prostě lepí na paty.

NAVŠTÍVENÁ MÍSTA:

Korfu, Lefkada, Kefalonia, Kréta, Santorini, Samos, Thassos, Lesbos, Zakynthos, Rhodos, Kypr, Martinik, Guadaloupe, Svatý Martin, Britské panenské ostrovy, Antigua, Dominikánská republika, Svatá Lucie, Kuba, Senegal, JAR, Namibie, Botswana, Zimbabwe, Srí Lanka, Maledivy, USA, Kanada, Aljaška, Nepál, Madeira, Azory, Skandinávie, Skotsko, Madagaskar, Omán, rakouské a francouzské Alpy a pár dalších míst Evropy