Petra Bujoková

Termín:  1. 9. – 13. 9. 2021

 

Počet účastníků: 22

Rozpočet: zašlu na vyžádání

 

Věčně zelené hory, polopouštní krajina, divoké pobřeží, koupání v Atlantiku, rozmanitost květin, ze kterých vás přechází zrak, poncha (každodenní degustace), mraky ovoce, žně hub a borůvek, čerstvé ryby a hlavně pohoda, klídek a ….. Madeira je moje velká srdeční záležitost – můj splněný sen. Faktem je, že žádné jiné místo neznám lépe, než právě Madeiru. No snad jen Frýdlant n.O….


V dnešní době, kdy nevíme ani, co bude zítra, se jen těžko něco plánuje. Nicméně toto je moje představa tohoto zájezdu, ke které se pokusím přiblížit, co nejlépe to půjde.

Termín je plus mínus 2 dny podle aktuálních letů. Ideálním řešením je přímý let se Smartwings, který ale možná do té doby zkrachuje. Jinak s TAP Portugal přes Lisabon. Je třeba počítat s posunem i na poslední chvíli, letos nám změnili let 14x (ale i ty dva dny v Lisabonu byly nakonec nádherné).

 

Ubytování:

Ve Funchalu bydlíme ve 3* hotelu Imperatriz, po návratu z Porto Santo bydlíme v Sao Vicente – tradiční quinta, přestavěná na 4*hotel Estalagem do Vale.

Vybavení hotelu Imperatriz: https://hotel-imperatriz.com/en/accommodation

Všechny pokoje mají kuchyňský kout s mikrovlnkou a dvouplotýnkovým sporákem (vybavení standardní pro vaření jednoduchých jídel) lednici s malým mrazákem, balkon, koupelnu s vanou nebo sprchovým koutem, fén, sejf (3€/den), wifi zdarma na všech pokojích, satelitní TV, ručníky (nemohou se vynášet z pokoje). Na střeše hotelu je parádní posezení a malý bazén. Rovněž hotel disponuje menším posezením v přízemí s kulečníkem. Je zde i restaurace, kde se podávají snídaně, možno dokoupit na místě za cca 6 €/den.

Přímo vedle hotelu je perfektně zásobený obchod (od 8-20:30), pekárna se nachází asi 200 m od hotelu.

Vybavení hotelu Estalagem do Vale: https://estalagemdovale.com/en/gallery-en

Ubytování s luxusní snídaní. Je to velká stylovka, hotel je zasazen ve vinařské oblasti velmi scénické vesnice Sao Vicente na severu ostrova (moje nejoblíbenější vesnice na ostrově) s překrásnými výhledy.

Vynikající snídaně je již v ceně. Hotel má příjemný bazén, vinný sklep, kulečník, posezení v zahradě, saunu, vířivku. Některé pokoje mají balkón, některé ne. Není zde žádná kuchyňka ani lednice. Pět minut od hotelu je malý supermarket a dvě hospůdky. Zde strávíme poslední 3 noci.

Stravování:

Snídaně je pouze 11.-13.9. v hotelu Estalagem do Vale. Ostatní dny není jídlo v ceně. Snídaně si řeší každý sám (na pokoji nebo v pekárně nad hotelem). Na výlet doporučuji vždy nějaké ovoce/svačinku, protože na obědy zastavujeme až kolem 14 hodiny v mnou vytipovaných hospůdkách. Obvyklá cena je cca 15€ oběd i s vínem a kávou.

Výlety:

Naše výlety po Madeiře máte již v ceně zájezdu, jedná se o 6 autobusových výletů, jeden pěší výlet po Funchalu a 1 výlet jeepy.. Na Porto Santo není v ceně žádný výlet.

 

PROGRAM

1.9. – středa, odlet z ČR na Madeiru

2.9. – čtvrtek

Západ

U Madalena do Mar okoupeme autobus pod vodopády a projdeme se banánovými plantážemi. Madeirský rum okoštujeme v Calhetě a poté vystoupáme na náhorní plošinu Paul da Serra. Osvěžíme se v horské krčmě a pokračujeme do Fanalu, kde se pokocháme nejstaršími vavříny ostrova. Krásnými horskými scenériemi sjedeme do malebného Porto Moniz, kde bude čas na úžasné koupání ve skalních jezírcích. Zpátky pojedeme pod útesy severního pobřeží s mnoha vodopády, zastávka u vodopádu Véu da Noiva. Dnes dáme místo oběda skvělou večeři – vyhlášený steak z tuňáka nedaleko našeho hotelu.

3.9. – pátek

Trek Boca da Corrida – Pico Grande – Curral das Freiras, , tropická plantáž, katamarán

V případě hezkého počasí je toto jeden z nejkrásnějších horských treků, ze kterého můžete vidět téměř celý ostrov. Dvě hodiny mírného stoupání, pak 2hod klesání do Údolí jeptišek (800m převýšení). Silní jedinci si mohou trek prodloužit o prudký výstup na horu Pico Grande – 1657m (prodloužení o 1,5hod). Sestup dolů je náročný na kolena. Poté přesun na tropickou plantáž Faja dos Padres. Sjezd ze 400m útesu lanovkou na plantáž se spoustou druhů ovoce (mango, avokádo, pitanga, maracuja, banány, víno…). Koupání, relax. Večer nás zde vyzvedne luxusní katamarán a s delfíny v zádech poplujeme do Funchalu (cena 30€). Kdo nebude chtít, dojede našim autobusem na hotel.

4.9. – sobota

Pěší prohlídka Funchalu, pohodový den.

Dnes si trochu pospíme a pak se budeme toulat uličkami hlavního města. Městský park, katedrála Sé, radniční náměstí, tržnice… Ve vinařství Oliveiras ochutnáme 3 druhy madeirských vín. Odpoledne individuální volno na bližší prozkoumání města, nebo válení se u vody.

5.9. – neděle

Horský trh a pobřežní trek do Porto da Cruz

Dopoledne zamíříme přes místní golfové hřiště na východní kopečky, kde vesnice Santo da Serra vždy v neděli ožívá místními trhy. Nakoupíme za směšné ceny ovoce a přesuneme se na severovýchod ostrova. Vysoké útesy Madeiry nenabízí mnoho pobřežních stezek, ale jedna se zde přece jen najde. Ve stráních nad městečkem Machico se napojíme na canicalskou levádu a zanedlouho začneme zlehka stoupat do sedla Boca do Risco. Odtud již vede udržovaná pohodová pěšina po skalních útesech směrem k Porto da Cruz. Tam nás čeká nejlepší chobotnice nebo grilovaná rybka a koupání v mořském bazénu nebo na pláži.

ČAS: 3,5 hod / DÉLKA: 11 KM / PŘEVÝŠENÍ: 150m při výstupu, zanedbatelné při sestupu

Vracet se budeme východní cestou, kde poznáte absolutní kontrast k zelené Madeiře – polopouštní krajinu na mysu Sao Laurenco.

6.9. – pondělí

Výlet jeepy do opuštěných částí ostrova

Den plný překvapení, během kterého nahlédnete do života Madeiřanů, na jejich políčka a na opuštěná místa. K obědu bude vyhlášená Espetada – národní jídlo – hovězí špíz v tradiční knajpě bez turistů.

Výlet zakončíte prosklenou vyhlídkou Cabo Girao a rybářskou osadou Camara de Lobos, což je mekka národního drinku Poncha. Průvodcem vám bude Julek, mluvící česko-polsky

7.9. – úterý

Východ slunce na Pico Arreiro (1818m) a přechod na nejvyšší horu ostrova – Pico Ruivo (1862m)

V 6:30 odjezd z hotelu, abychom v 7:46 stihli východ slunce na 3. nejvyšší hoře ostrova, kam dojedeme autobusem. Poté, co se nasnídáme při východu slunce, vyrazíme na přechod nejvyšší madeirské hřebenovky. Po cca 2,5 hod dojdeme k chatě pod nejvyšším vrcholem a odkud je to nahoru už jen 20min. Nevracíme se stejnou cestou zpět, ale sestoupíme 45minutovou pohodičkou na sever, kde nás už bude čekat autobus.

ČAS: 4,5 hod / DÉLKA: 8 KM / PŘEVÝŠENÍ: nahoru-dolů a hoooodně schodů:)

Vracet se budeme vnitrozemím, projdeme se 30 minut kolem staré levády na vyhlídku Balcoes. Pokud budeme stíhat, můžete si na závěr dne střihnout 2,5 km jízdu na proutěných saních z Monte a navštívit rovněž kostel s ostatky posledního českého krále Karla I.

8.9. – středa – pátek

Výlet na ostrov Porto Santo

http://cestovani.idnes.cz/leciva-plaz-na-porto-santo-jeden-ze-sedmi-divu-portugalska-pnr-/kolem-sveta.aspx?c=A110308_162252_igsvet_tom

Lodní výlet na nedaleký ostrov, který nabízí koupání na fantastické 9 km písečné pláži a mnoho dalších přírodních krás Na ostrově si lze pronajmout nějaký dopravní prostředek (skútr, čtyřkolku, elektrokolo, kolo), projet top místa taxíkem za 3 hod (cca 10€/os), nebo si tam prostě jen válet šunky.

Bydlení na 2 noci bude zajištěno v hotelu Praia Dourada anebo Luamar.

Ve středu odplouváme z Madeiry v 8:00, v pátek z Porto Santo v 19:00. Plavba trvá 2,5 hodiny a na trajektu je veškeré občerstvení, restaurace, bary, kino…

Někdo může protestovat, co bude v takovém zapadákově celou dobu dělat. Relaxovat! Po zkušenostech z předešlých zájezdů, kdy většina lidí prohlásila, že by tam klidně zůstala 2 noci, jsem takto rozhodla.

Po návratu z Porto Santo se stěhujeme do 4*hotelu Estalagem do Vale v Sao Vicente na severu ostrova.

11.9. – sobota

Sever + vinobraní na Quinta de furao

Když už bydlíme na severu, tak jej taky trochu prozkoumáme. V oblasti Sao Cristovao si dáme hodinový pobřežní trek a v poledne už dorazíme do Santany, kde nás čeká oslava vinobraní na Quintě do Furao (cena za osobu 20€ – oběd ve stylu bufetu, neomezená konzumace vína, živá hudba.) Santana je známá svými chaloupkami s doškovými střechami, jednu z nich si zde rovněž můžete prohlédnout. Poté návrat do Sao Vicente, kde se můžeme projít vesnicí od vysoko položeného kostelíku zpět na hotel. Zájemci mohou individuálně navštívit místní lávové jeskyně.

12.9. – neděle

Turistika na náhorní plošině Paul da Serra – JURSKÝ PARK

Vyhlídková túra plná zeleně, kvetoucích konvalinek stromovitých, s výhledy na jižní i severní pobřeží. Čeká nás cesta podél levády (zavlažovací kanály), průchod čtyřmi tunely (nejdelší 15 min), mnoho vodopádů, kontrasty přírody…

ČAS: 4 hod / DÉLKA 15 KM / PŘEVÝŠENÍ: sestup 400m .

13.9. – pondělí

Odlet domů

 

Program výletů je pouze informativní, trasy se budou měnit v závislosti na počasí a fyzické kondici skupiny. Každá těžší túra bude mít i lehčí verzi. Nebudou chybět pláže a pravidelné košty místních specialit.  Program výletů je pouze informativní, trasy se budou měnit v závislosti na počasí a fyzické kondici skupiny. Každá těžší túra bude mít i lehčí verzi. Nebudou chybět pláže a pravidelné košty místních specialit. Stravování bude individuálně cestou v mnou vytipovaných hospůdkách.

50 KČ Z KAŽDÉ OSOBY VĚNUJI V TOMTO ROCE OPĚT NA CHARITU. KOMU, TO SE DOZVÍTE KONCEM ROKU. 

One thought on “Gurmánská, turistická a pohodová MADEIRA: 1.9.-13.9.2021

Napsat komentář