Petra Bujoková

ROK 2024 a 2025 je plně obsazen. Zkuste hledat v sekci ZÁJEZDY PRO CK

POČET ÚČASTNÍKŮ:  7 (pohybujeme se devítimístným autem)

Věčně zelené hory, polopouštní krajina, divoké pobřeží, koupání v Atlantiku, rozmanitost květin, ze kterých vás přechází zrak, poncha (každodenní degustace), mraky ovoce, žně borůvek, čerstvé ryby a hlavně pohoda, klídek a ….. Madeira je moje velká srdeční záležitost – můj splněný sen. Faktem je, že žádné jiné místo neznám lépe, než právě Madeiru. No snad jen Frýdlant n.O…. 

PLÁNOVANÝ PROGRAM (může se měnit podle předpovědi počasí)

1. den odlet z ČR na Madeiru

2. den Prohlídka Funchalu, pohodový den 

První den si trochu pospíme a pak se budeme toulat uličkami hlavního města. Podle aktuální situace navštívíme zahradu orchidejí, uličku Santa Maria, tržnici, katedrálu Sé, radniční náměstí… Ve vinařství Oliveiras ochutnáme 3 druhy madeirských vín. Naše první společná žranice bude tzv. Rodisio (různá grilovaná masa) v městečku Camara de Lobos  – mekce drinku Poncha. Zpátky na hotel dojdeme pěšky podél pobřeží (asi 1,5 hod).  

 3. den Pobřežní trek do Porto da Cruz, vavřínový les

Vysoké útesy Madeiry nenabízí mnoho pobřežních stezek, ale jedna se zde přece jen najde. Ve stráních nad městečkem Machico se napojíme na canicalskou levádu (zavlažovací kanál) a zanedlouho začneme zlehka stoupat do sedla Boca do Risco. Odtud již vede udržovaná pohodová pěšina po skalních útesech směrem k Porto da Cruz. Tam nás čeká nejlepší chobotnice nebo grilovaná rybka a koupání v mořském bazénu nebo na pláži.

ČAS: 3,5 hod / DÉLKA: 11 KM / PŘEVÝŠENÍ: 150m při výstupu, zanedbatelné při sestupu.

Cestou zpět se v Ribeira Frio projdeme ještě půl hodinky vavřínovým lesem na vyhlídku Balcoes.

4. den Trek Boca da Corrida – Pico Grande – Curral das Freiras

V případě hezkého počasí je toto jeden z nejkrásnějších horských treků, ze kterého můžete vidět téměř celý ostrov. Dvě hodiny mírného stoupání, pak 2hod klesání do Údolí jeptišek (800m převýšení). Silní jedinci si můžou trek prodloužit o prudký výstup na horu Pico Grande – 1657m (prodloužení o 1,5hod). Sestup dolů je náročný na kolena. Poté zrelaxujeme v Údolí jeptišek a den ukončíme „žranicí“ v tradiční restauraci, kde dělají pouze masové špízy – národní jídlo Espetada.

ČAS: 5-6 hodin / DÉLKA: 9 kilometrů / PŘEVÝŠENÍ: sestup 1000m je dosti náročný na kolena

5. den Turistika na náhorní plošině Paul da Serra – JURSKÝ PARK

Vyhlídková túra plná zeleně, kvetoucích konvalinek stromovitých, s výhledy na jižní i severní pobřeží. Čeká nás cesta podél levády, průchod čtyřmi tunely (nejdelší 15 min), mnoho vodopádů, kontrasty přírody…

ČAS: 4 hod / DÉLKA 15 KM / PŘEVÝŠENÍ: sestup 400m.

Cestou domů zastávka v proslulé Taverna poncha – vezměte s sebou svoje vizitky! 

6. den Výlet jeepy do opuštěných částí ostrova

Den plný překvapení, během kterého nahlédnete do života Madeiřanů, na jejich políčka a na opuštěná místa. Dostanete se do míst, kam byste se s normálním autem nedostali. Průvodcem vám bude anglicky mluvící místňák. 

7. den Mys Sao Laurenco a horský trh

Ráno zavítáme na horský trh. Na této dynamické tržnici nakupuje půlka ostrova každou neděli vždy čerstvé ovoce a zeleninu, bylinky, kytky, chléb, škvarky, koláče… A pěkně to tu žije. Nechybí samozřejmě poncha a cidra (alkoholický mošt), často i živá folklorní muzika a tanečky. Ideální místo, kde nakoupit dárky domů – exotické ovoce a čerstvé kytky, které ještě měsíc ve váze vydrží kvést.

Dále zamíříme na nejvýchodnější mys ostrova, mys Sao Laurenco. Je součástí Přírodního parku Madeira s vysokým počtem endemických rostlin, spoustou ještěrek a hnízdišti tuleňů. Spatříte naprostý kontrast k zelené Madeiře, kterou jste doposud poznali. Na útesech se střídají sedimenty čediče, vápence a dalších barevných hornin, které dávají celému místu unikátní atmosféru. Po 1,5 hod chůze se sejdeme v hospůdce, občerstvíme se a zpět můžete šlapat téměř stejnou cestou, nebo si užít výhledy na poloostrov z motorového člunu, který vás doveze až k taxíku. Cena cca 13€. 

8. den Sao Vicente, Sao Cristovao a Santana

POZOR! POKUD BUDE DOBRÁ PŘEDPOVĚĎ POČASÍ NA PÁTEK, TAK SE NEVRACÍME NA HOTEL A SPÍME NA NEJVYŠŠÍ HOŘE MADEIRY. Zvažte převlečení i náhradní boty!  

Ranní vyhlídka od kostelíka na údolí Sao Vicente. Následuje hodinový pobřežní trek Sao Cristovao. Dále pokračujeme do Santany – městečka proslulého chaloupkami s doškovými střechami. Zde dáme pozdní oběd, nakoupíme občerstvení na večer a zrelaxujeme ve starém šlechtickém domě, dnes luxusním hotelu s parádním výhledem, u pohárku vína. Potom zas pěšky vyrazíme pod nejvyšší horu. Výstup na horskou chatu trvá 45 minut a tady budeme spát (cena 20€). Taxi uvidíme zase až druhý den kolem poledne, ale můžeme si tam nechat věci. Zájemci mohou zdolat nejvyšší horu na západ slunce (20:54).

9. den Východ slunce na nejvyšší hoře ostrova -Pico Ruivo (1862m) a přechod nejvyšší madeirské hřebenovky, poutní místo Monte

Ráno to máme na nejvyšší vrcholek opět jen 20 min stoupání. Sluníčko vyleze v 7:13, pokocháme se a vrátíme se posnídat na naši horskou chatu – snídaně z vlastních zásob. Pak vyrazíme na přechod nejvyšší madeirské hřebenovky. Po cca 3 hod dojdeme k radaru na 3. nejvyšší hoře – Pico Arierro, odkud vycházejí ostatní turisté a půjdeme tedy celý trek proti nim. Tady nás už bude čekat taxík.

ČAS: 3 hod / DÉLKA: 6 KM / PŘEVÝŠENÍ: nahoru-dolů a hoooodně schodů:) + ranní výstup a sestup – 45min

Cestou domů zavítáme do oblasti Monte, kde je např. kostel, kde do roku 2022 byly ostatky posledního českého krále Karla I. nebo lze navštívit Tropickou zahradu. Zájemci mohou okusit sjezd na proutěných saních (15 EUR/osoba). 

10. den Den krátkých procházek

Ráno se projdeme banánovou plantáží a ochutnáme madeirský rum. V tomto období probíhá sklizeň cukrové třtiny, takže v továrně také uvidíte, jak se místní rum vlastně vyrábí. Dále zamíříme na náhorní plošinu Paul da Serra, kde se projdeme pohádkovým lesem mezi nejstaršími vavříny ostrova – opravdu statní macci. Pokračujeme na koupačku v lávových (nikoli však termálních) jezírcích do Porto Moniz. Severním pobřežím s mnoha vodopády se vrátíme zpět.

11. den VOLNÝ DEN.

Možnost např. těchto aktivit:                                                                                                                          POTÁPĚNÍ – v přírodní rezervaci Garajau. Vhodné i pro začátečníky, kdy dostanete ode mě veškeré zaškolení a půjdete do hloubky max. 12 metrů. Cena za začátečnický ponor 50€. Dva ponory pro licencované potápěče-60€.

DELFÍNI A VELRYBY – výlet motorovými čluny pro 12 osob na otevřené moře. Firma má na břehu hlídky se speciálními dalekohledy a na člunech mořského biologa. Garantují, že uvidíte delfíny nebo velryby, jinak máte další výlet zdarma. 55 €. Pokud chcete s delfíny také plavat, pak je cena 75 €. 

KAŇONING, PARAGLIDING, VÝLET S MÍSTNÍ FIRMOU NA NĚJAKOU LEVÁDU, SPORTOVNÍ RYBOLOV atd…                                                                                                                                                        

12. den Dopoledne volno, odpoledne odlet domů

Napsat komentář