Petra Bujoková

Afrika na dosah. Desetidenní pobyt s poznáváním lidí, gastronomie, safari a historie této barevné a milé země.

Průvodce:

ALEX DIOP – místní týpek, kterého znají snad všichni v Senegalu. Já budu překladatel.  

POČET ÚČASTNÍKŮ ZÁJEZDU: max. 15

SENEGAL – země pohostinnosti – TERANGA

Nejstabilnější země západní Afriky pod vlivem Francie, nízká kriminalita, pohostinné obyvatelstvo

Velikost: 196 722 km2, 700km pobřeží

Hlavní město: Dakar

Jazyk: Francouzština a mnoho místních jazyků

Obyvatelstvo: téměř 15 miliónů obyvatel. 38,6 % žije ve městech, zbytek na venkově. Obyvatelstvo je rozděleno do několika etnických skupin, z nichž většina patří k súdánským národům: Wolofové (43%), druhou nejpočetnější skupinou jsou Sererové (15 %-17 %), Diolové, Tukulérové (10 %), poslední výrazněji zastoupenou skupinou jsou Sarakolové. Z neafrických národů jsou nejvýrazněji zastoupeni Francouzi a Číňani. Přestože je zavedena povinná školní docházka, zůstává zhruba 1/3 obyvatel negramotnými. Na území Senegalu se používá několik jazyků, úředními jazyky je francouzština a wolof. Dominantním náboženstvím je Islám (95% – nikoliv však ortodoxní), 5% křesťané, většina obyvatelstva vyznává ale hlavně různá přírodní náboženství.

Podnebí: období dešťů: červen – září, nejvíce srážek má srpen – buš kvete. Období sucha: listopad – květen, nejméně srážek. Celoročně denní teploty 24 – 30°C – nejteplejší moře je v září – až 30°C, nejchladnější pak v březnu. Slunce bude vycházet cca v 7:30, zapadat v 19:15.

Časové pásmo: -1 hod, v letním čase -2 hod

DOPRAVA

Budeme se dopravovat minibusem, na trh pojedeme caléche – károu, taženou koňmi či oslíky. Na deltách poplujeme loďkami a pirogami. Na safari a na Růžovém jezeře džípy.

STRAVOVÁNÍ

Voda z kohoutku není pitná a nedoporučuje se s ní ani čistit zuby! Nápoje s ledem lze však v hotelu pít bez problému. Je nutné se vyvarovat konzumace místní zmrzliny. Ovoce pouze dobře umyté, nebo oloupané. Senegalská kuchyně je směsicí západoafrické, severoafrické, francouzské a portugalské.  Základ tvoří ryby, kuřecí a skopové, mořské plody, rýže, sladké brambory a k pivu vám vždy donesou arašídy. Z náboženských důvodů zde neuvidíte vepřové maso.

Typickými pokrmy v Senegalu jsou například:

Thiéboudienne (ryba s rýží) podává se s bílou nebo červenou omáčkou.

Maafe – arašídová omáčka s masem, rýží a zeleninou.

Yassa – omáčka z cibule, česneku, citronové šťávy a hořčice a servíruje se se silně kořeněným kuřecím nebo rybím masem a rýží.

Snídani máme na hotelu v ceně, na některých výletech také oběd, viz program. Z 90% budeme jíst ryby a ovoce. Každý den budou zastávky na ochutnání lokálního jídla.

UBYTOVÁNÍ

7. – 13. 2. hotel  La Medina de Saly se snídaní https://www.booking.com/hotel/sn/la-medina-saly-saly.cs.html

13. – 16. 2. chaloupky Cormoran v oblasti Ndangane (Salum) se snídaní https://www.booking.com/hotel/sn/campement-le-cormoran.cs.html?aid=356980;label=gog235jc-1DCAMo0AFCCG5kYW5nYW5lSAVYA2g6iAEBmAEFuAEXyAEM2AED6AEB-AECiAIBqAIDuALFxJfqBcACAQ;sid=97db535f672032a5a524526f182da5e1

OČKOVÁNÍ

Nepovinné, doporučuje se však žlutá horečka, žloutenka A+B a antimalarika pouze při pobytu během léta mimo města. Lékárny všude ve větších městech, dostupná většina evropských léků.

V CENĚ JE ZAHRNUTO

– ubytování na 9 nocí na výše uvedených či podobných hotelích se snídaní

– veškerá doprava v Senegalu

– průvodcovské služby Alexe

– překladatelské služby Bujočky

Cena NEZAHRNUJE

– vstupy a spropitné řidiči a Alexovi

– stravování a vlastní útrata

– letenka (cca 9.000 Kč)

PROGRAM – tento program je přibližný a může být přizpůsoben počasí, náladě skupiny a nečekaným africkým okolnostem

Pátek 8. 2. – příjezd na hotel okolo 2 hodiny ranní. Dopoledne toulky městečkem Saly, výměna peněz, seznámení se s okolím. Odpoledne návštěva laguny Somone s mangrovy, krátká projížďka na pirogách, typický oběd (grilovaná ryba) v rasťácké restauraci, relax na pláži.

Sobota 9. 2. – v 10:30 odjezd do přírodní rezervace Bandia, cesta trvá asi 20 minut. Do našeho džípu přisedne místní průvodce a my se vydáme hledat divoká zvířata, která žijí na afrických pláních. Bandia je přírodní rezervace, rozkládající se na 1500 hektarech, jejíž hranice jsou tvořeny ploty a návštěvníci projíždějí po 35 km vachrlatých cest. Zvířata tu žijí divoce, ale zkušený průvodce je v naprosté většině najde. Pastvou pro vaše oči a fotoaparáty budou detailní pohledy zblízka na spokojeně se pasoucí elegantní žirafy, přes cestu přeběhne stádo prasat bradavičnatých nebo párek pštrosů, pokocháme se pohledem na pasoucí se stádo gazel, největších antilop kudu, oryx… Největším zážitkem je setkání se stepními buvoly a s párem bílých nosorožců. Zastavíme se i u baobabu, do kterého se pohřbívali poutníci. Nakonec si můžete koupit pár suvenýrů, či něco k pití, v malém centru na břehu jezírka s krokodýly. Ze stromů nás budou sledovat opice a žebrat o buráky. Večer volný, můžeme vyrazit na pláž, anebo navštívíme « švadlena » a necháme si ušít šaty na míru (včetně látky cca 500 Kč).

Neděle 10. 2. – v 7:00 odjezd do Dakaru a seznámení se s dopravními zácpami hlavního města. V 10:00 odplujeme na kouzelný ostrov Gorée, spojen ovšem s ponurou historií. Bylo to hlavní deportační místo otroků na cestu do Ameriky. Projdeme se pitoreskními uličkami koloniálního městečka, uvidíme bývalé tržiště s otroky i dům, kde čekali na svůj osud. V 12:30 poplujeme zpátky do Dakaru a přesuneme se k Lac Rose neboli Růžovému jezeru. Uvidíte geologický světový unikát chráněný UNESCEM – jezero, které směle konkuruje Mrtvému moři. Barva v něm je opravdu sytě růžová, salinita je ještě vyšší, a tudíž koupel v něm je opravdovým zážitkem. Výborný oběd u jezera je v ceně. V džípu se vydáme na prohlídku obydlí sběračů soli, seznámíme se s jejich životem i prací. Vedle sběračů soli se objeví i prodejci suvenýrů s nabídkou obrázků z písku či tradičních panenek. Pak vyrazíme do písečných dun a na pobřeží po posledních kilometrech Rallye Paříž-Dakar. Jedinečný zážitek z jízdy po pláži! Pokud by si to chtěl někdo střihnout na čtyřkolkách, je to třeba nahlásit předem. Cenu upřesníme.

Pondělí 11. 2. – v 9:00 vyrazíme na průzkum vesnic kmenů Sererů a Peuhlů, jejich lokální trhy a kulturu. Volné odpoledne, pláž, průzkum Saly. Večer grilování langust na pláži.

Úterý 12. 2. – v 8:30 naskáčeme na La caléche (vozy tažené koňmi či osly) a pojedeme navštívit Alexovu rodinu. Poté pěšky dojdeme na největší senegalský rybí trh v Mbour – jeden z nejintenzivnějších zážitků z celé dovolené! Uvidíte návrat rybářů z oceánu, vykládku a rychlý prodej ryb a navštívíme také trh s lokálními produkty. Oběd u Alexovy sestry (v ceně) – typické senegalské jídlo Thiéboudienne – čerstvá ryba s rýží, k pití tradiční sladký mátový čaj. Návrat na hotel s La caléche.

Středa 13. 2. – v 7:00 odjíždíme s našimi zavazadly k ostrovu Joal a Fadiouth, vytvořený z mušlí srdcovek, který je s pevninou spojen několika mosty. Uvidíte unikátní hřbitov, kde mají zastoupení muslimové, křesťané i anemisté, dále sýpky, umístěné na kůlech mimo město. K nim se vydáme na pirogách, vytesaných z jednoho kusu dřeva kapokového stromu. Procházka po ostrově cestičkami z mušlí nás zavede k místnímu kostelu, mešitě i posvátnému baobabu. Možnost nákupu suvenýrů v četných malých obchůdcích. Po obědě zastavíme u posvátného největšího baobabu a přesuneme se k deltě řeky Saloum. Ubytování v chaloupkách.

Čtvrtek 14. 2. – den volných aktivit. Lze vyrazit na kajaky, zkusit štěstí rybařením, pozorovat ptactvo, navštívit okolní vesnice či se jen valinkovat na pláži.

Pátek 15. 2. – vyjížďka na pirogách na Ptačí ostrov. Lokální oběd v ceně.

Sobota 16. 2. – dopoledne volno, odpoledne odjezd na letiště

Pro bližší info pište na bujocka@gmail.com

 

Napsat komentář